Papagàj

Szerezd meg a bizalmat!

Ha elmúlt a kritikusnak tekinthető korai fejlődési időszak, a papagájt elkezdik megnevelni arra, hogy kezes és emberbarát legyen, ez pedig nem mindig megy olyan könnyen: gyakran a megszokottnál sokkal agresszívebb viselkedés mutatkozik meg a madár részéről. A gazdi ekkor problémákkal szembesül, mert a kezdeti élet a madárra a neveléshez képest kifejezetten könnyű volt.

A papagájok azért idővel megtanulják ezekben a időkben, hogy függetlenül attól, hogy mennyit tiltakoznak, együttműködésre kényszerülnek. Ez a megközelítés rövid távon megfelelhet, hosszú távon azonban negatív hatásai lesznek a gondozó és papagáj közötti kapcsolatra.

A papagáj nevelése negatív erősítéssel nem lesz sikeres. A tanítás jó módszere a büntetés teljes mellőzésével járó pozitív megerősítés. Ez egy sok türelmet igénylő eljárás, a lényeg, hogy a madár sikeres feladatvégrehajtásait jutalmazni kell egy kis darab ennivalóval, a sikertelen végrehajtást vagy a kudarcot pedig ignorálni kell. Kényszeríteni sose szabad semmit. A jutalmazás által erős bizalom épül ki a gazdi és a papagáj között.

A gondozók legjobb módszere, ha folyamatosan arra koncentrálnak, hogy hihetetlen érzékenységgel figyeljék madaruk legapróbb testbeszédét is, amely szerint a madár kényelmetlenül érzi magát. Az ilyen testbeszéd megfigyelésekor a gazdinak abba kell hagynia a feladat végrehajtatását, és meg kell adnia a madárnak a választási lehetőséget a további részvételben, vagyis ha úgy tűnik, hogy megunta az edzést és a tanulást, akkor hagyjuk visszamenni a ketrecébe pihenni. Az együttműködésnek és a részvételnek végül olyan jó következményekkel kell járnia, mint a kezesség és a figyelem.

Ez a megközelítés rendkívül lelkes résztvevőt csinál a papagájból anélkül, hogy agresszív viselkedést kellene alkalmaznia. Ehelyett a gazdi élvezheti a csodálatos kapcsolatot, amely bizalmon alapul papagájával. Legközelebb, amikor egy állat az életedben “nem”-et mond neked a testbeszédén keresztül, gondolj erre úgy, mint hasznos információra. A papagájra mindig hallgatni kell!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!