Vásárlás előtt sokakban felmerül a kérdés, hogy vajon kell-e majd rendszeres orvosi vizsgálatra, ellenőrzésekre, időszakos oltásokra hordani a papagájt úgy, mint ahogy az a négylábú kedvencek, kutyák-macskák életében szokás.
Ha sikerül megvásárolni egy egészséges madarat egy megbízható tenyésztőtől vagy kisállatbolttól, vagy más, olyan helyről, ahol az alapvető egészségügyi előírásokat betartották, akkor egyáltalán nem kell orvoshoz menni a madárral. A madaraknak nincs szükségük vakcinázásra vagy rutinellenőrzésre, így sok éven át megspórolhatók az állat-egészségügyi ellátás költségei.
A megfelelő étrend, a megfelelő típusú és méretű ketrec és a külső repülési lehetőség, az elegendő, napi szintű edzés, a tiszta környezet (nincs rejtett penész, vegyi anyagok, füst, légfrissítők, ólomvég gyertyák stb.), és rengeteg figyelem együttesen képesek biztosítani, hogy a papagáj sok évig együtt lehet a gazdájával.
A megvásárlás után érdemes egyetlen alkalomra felkeresni vagy kihívni egy állatorvost, hogy vizsgálja meg a madarat. Ez a kapcsolatfelvétel miatt is lényeges, mert nem minden orvos foglalkozik egzotikus madarakkal, ezért ha a madár megsérül vagy megbetegszik, már rendelkezésre fog állni egy megfelelő állatorvos. A nagy értékű madarakat általában valamilyen érvényes orvosi vizsgálattal, negatív székletmintával, esetleg vérvizsgálattal együtt szokták felkínálni megvételre, mert náluk egy súlyosabb betegség nagyon komoly anyagi kárral járhat.
Az orvossal a legjobb abban megállapodni, hogy ő jöjjön ki házhoz (vannak kifejezetten ilyen mobil, nem rendelőkben tevékenykedő doktorok is), mert így elkerülhető, hogy a madár esetleg a rendelőben szedjen össze valamit. Éves vagy rutinvizsgálatokra a későbbiekben nem lesz szükség, sok papagáj úgy éli le hosszú életét, hogy egyáltalán nem találkozik orvossal.
Betegség, gyengeség gyanúja esetén nem szabad habozni kihívni az orvost. A papagáj a természetben zsákmányállat, ezért a gyengeséget, betegséget igyekszik elrejteni és próbálja egészségesnek mutatni magát. A rutinos gazda észreveszi, ha a papagájban lappang valami és nem habozik orvost hívni, az időben történő beavatkozás sokszor életmentő.
Lakásban tartva a papagájt sokféle baleset lehetősége fenyegeti, ablaknak repülve sérülhet a feje, meghűlhet egy kicsi huzattól is, a függönybe csavarodva eltörheti a lábát, sokáig lehetne sorolni a veszélyeket. Ilyen esetekben is érdemes azonnal orvoshoz vinni, még ha nincs is komolyabb baj, jobb biztosra menni.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: